Rumeli Cd. Zafer Sk. Meral Apt. Nişantaşı/İSTANBUL

0212 233 94 84

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

Ağız boşluğu içinde yer alan yumuşak dokuyu (yanak, damak, dil, dudak gibi) ve sert dokuları (dişler, kemikler) ilgilendiren her türlü rahatsızlığın teşhisini ve cerrahisini lokal anestezi, genel anestezi veya sedasyon anestezisi altında operasyonlar yaparak gerçekleştiren bölümümüzdür.

Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi kapsamında ;

• Diş çekimi

• Gömük ve komplikasyonlu dişlerin çekimi

• Sürmemiş dişlerin çekimi ya da üzerinin açılması(ortodontik tedavi amaçlı)

• İmplant cerrahisi

• Ağız içi, dil, dil altı, yanak ve damakta oluşan kist ve enfeksiyonların(abselerin) tedavisi

• Diş köklerinde oluşan kistlerin tedavisi (kök ucu rezeksiyon tedavisi) sayılabilir.

İMPLANT YERLEŞTİRİLMESİ İÇİN GEREKEN KEMİK KEMiK HACMİNİN (YOĞUNLUĞUNUN) YETERSİZ OLDUĞU DURUMLARDA UYGULANAN CERRAHİ MÜDAHALELER İSE;

Ogmentasyon (kemik arttırma)
Uzun süreli dişsizliğe veya yapısal kemik eksikliklerine bağlı olarakimplant yapılacak bölgeye çene kemiğinin diğer bölgelerinden kemik alınarak nakledilmesidir.Bu tedavi yöntemi ile aynı seansta implantlar ağız içine yerleştirilebilinir. Rutin implant uygulamalarından bir diğer farkı da, implantların kemiğe kaynaması için bekleme süresinin  2-3 ay yerine,  kemik hacminin yoğunluğuna bağlı olarak 4 -6 ay olmasıdır. Bu tedavi yönteminin temel amacı kemiğin yüksekliğini ve kalınlığını arttırarak  implant yerleştirebilmektir.

Zigoma (elmacık kemiği) implantlar 
Zigoma İmplant; Üst çene kemiğinde ileri derece kemik kaybı olan, çene kemiğinde implant yapılacak düzeyde kemik olmayan hastalarda elmacık kemiklerine yerleştirilen uzun implantlardır. Genel anestezi uygulaması altında yerleştirilen Zigoma implantlar sayesinde aynı gün sabit  protez dişleriniz yapılır ve anesteziden protez dişleriniz ağızda sabitlenmiş halde uyanırsınız.Zigoma implantların uygulanması ile, total protez kullanımına zorunlu olan birçok kişi takıp çıkartma gerektirmeyen sabit protezler kullanma şansını elde etmektedir. Bu durum özellikle genç ve orta yaş grubundaki hastaların özel ve sosyal yaşamları açısından oldukça önemlidir. Bir diğer avantajı da kaza ya da kanser gibi hastalıklar sebebiyle üst çenesi çıkarılmış hastalara da bu implantlar uygunabilmektedir.

All on 4  tekniği ile implant tedavisi
All on 4 tedavi yöntemi, çenenin arka bölgelerindeki kemiklerde azalma sebebiyle , ön bölgeye 2 rutin implant, 2 de 30-35 derecelik açı ile toplamda 4 implant uygulanması tekniğidir. Bu sayede aynı gün sabit geçici protezlerinize kavuşursunuz. All on four yöntemi ile aynı gün sabit protezlerinizin yapılması sebebiyle, tat alma duyunuz ve yemek zevkinizi hızla değiştirerek yaşam konforunuzu hızla arttırır. Kısa sürede sabit protezlerinize kavuşmanız ile estetik duyunuz,  görünüşünüz  ve konuşmanızda fark oluşturarak özgüveninizi yeniden kazandırır.
Çenenin arka bölgelerinde yapısal ya da bir takım sebeplerden dolayı ileri derecede kemik kaybının fazla olduğu durumlar için ileri düzey cerrahi işlemler uygulamak gerekir. Bu durum tedavi sürecini 6 aya kadar uzatacağı gibi bazı kişilerde ileri cerrahi teknikler uygulanamaz.  Bu tedavi yöntemlerine alternatif olan all on four tekniği ile 3 ay gibi kısa bir sürede tedaviniz tamamlanır. Aynı zamanda implantların uygulandığı gün sabit geçici protezlerinizle, takıp çıkartma gerektirmeyen  sabit dişlerinizle yaşamınıza konforlu ve özgüvenle devam edersiniz. Son olarak ileri cerrahi gerektiren tam dişsizliğin olduğu kişilerde rutin implant tedavi yöntemlerine göre maliyeti daha düşüktür.

İliak kemik (kalça kemiği) nakli ile implant tedavisi
Uzun süreli dişsizliğe bağlı veya yapısal kemik eksikliklerine bağlı olarak çene kemiğinin yetersiz olduğu durumlarda iliak kemikten (kalça kemiği) alınan kemik parçalarının nakledilmesi ile implant yapılabilir. Bu yöntem, genel anestezi altında Plastik Cerrahi ya da Ortopedi Uzmanı ile birlikte Çene Cerrahisi Uzmanı hekiminin yaptığı bir operasyondur. Hastane koşullarında ve genel anestezi atında yapılan bir müdahaledir. Hasta 24 saat hastanede kaldıktan sonra taburcu edilir ve günlük yaşamına devam edebilir. Çene Cerrahisi Uzmanı tarafından iliak (kalça) bölgesinden alınan blok kemik ile ağız içi kemiğinin birbirine kaynama süreci takip edilir. Yaklaşık 6 ay süren bu takip sonucunda ağızda dikey ve yatay boyutta kemik hacmi arttırılarak implantlar yerleştirilebilir.

Lazer ile implant
Diş eti kesilmeden ve dikiş atılmadan implantlarınız kemik içine yerleştirilebilir. Lazer ile yapıldığında implantın kemik ile kaynaşması daha hızlı olacağından, standart bekleme süresine gerek kalmadan  daha kısa sürede implant üstü proteziniz yapılarak dişlerinize kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda, özellikle estetiğin daha önemli olduğu ön bölge implant tedavileri sonrası aynı gün implant üstü sabit dişiniz  yapılabilir. Bu sayede gerek dış görünümünüz, gerekse  konuşmanızda yaşayacağınız problemlerin önüne geçilir ve güçlük yaşamazsınız.

Split cerrahisi (kemik genişletilmesi)
Çene kemiğinin implant uygulaması için yetersiz olduğu durumlarda çene kemiğinin enine genişletilme işlemidir. Bu sayede yatay boyutta daha kalın çene kemiği  sağlanır ve implant yerleştirilir.

Sinüs lifting 
Üst çene kemiğinin implant uygulaması için yetersiz olduğu durumlarda greft (kemik tozu) ve membran gibi  biyomateryaller kullanılarak sinus zarının yukarı kaldırılması işlemidir. Bu sayede dikey boyutta daha uzun çene kemiği  sağlanır ve implant yerleştirilir.

error: Bu içeriğin izinsiz kopyalanması ve paylaşılması yasaktır!