Rumeli Cd. Zafer Sk. Meral Apt. Nişantaşı/İSTANBUL

0212 233 94 84

İMPLANT

1.       İMPLANT NEDİR?

İmplantlar, diş kökü şeklinde titanyumdan hazırlanan çene kemiğine küçük bir operasyon île yerleştirilen yapay diş kökleridir.

2.       İMPLANT  TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

İmplant tedavisinin en büyük avantajı ağızınızda sabit hareket etmeyen kendi dişiniz gibi bir proteze sahip olmaktır. Kaybedilmiş, eksik olan dişlerinizin yerine yerleştirilen implant dişleriniz size ömür boyu kendi dişlerinizin rahatlığını ve konforunu sağlayacaktır.

3.       HER HASTAYA İMPLANT UYGULANABİLİR Mİ?

Dental implantların uygulanabilmesi için çenedeki kemik yapısının buna uygun olması ve sistemik olarak implant yapılması engelleyebilecek kadar ciddi bir hastalığın olmaması gerekmektedir. Yeterli kemik genişliği ve/veya yüksekliği bulunmayan hastalarda ileri cerrahi tekniklerle kemik oluşturulup implant yapılabilir hale getirilebilir. Bunun için kemik grefti dediğimiz kemik tozları veya hastanın kendi kemiği kullanılmakta gerekli durumlarda yumuşak doku greftleme işlemleri de uygulanmaktadır. İmplant yaptırmak isteyen vakaların sağlık durumlarında herhangi bir sorun yoksa implant yaptırmanın üst yaş sınırı yoktur. Ancak çok genç yaştaki vakalarda hastanın kemik gelişimi açısından ergenlik çağını tamamlamış olması şartı aranmaktadır.

4.       İMPLANT KENDİ DİŞİM KADAR SAĞLAM OLUR MU?

Yapılan klinik çalışmalar neticesinde implantlar kendi dişleriniz gibi size hizmet etmeye devam edip, size kendi dişlerinizi kullanıyor hisleri verirler. Aynı zamanda implantlar alt yapı özelliklerinden kaynaklı olarak kendi dişlerinizden daha sağlam olurlar.

5.       İMPLANTLAR GÜVENLİ VE UZUN ÖMÜRLÜ MÜDÜR?

İmplant güvenli bir tedavi yöntemidir. İmplant uygulamasının güvenilirliği onu uygulayacak diş hekiminin bilgi birikimi ve tecrübeleri ile de ilgilidir. Tercihen implantları uzman dişhekimleri tarafından yapılması daha güveilirdir. İmplantlar çok uzun ömürlüdürler. Hatta birçok marka ömür boyu kullanım garantisi vermektedir. Piyasada 45 – 50 yılı aşkın bir süredir bulunan implant markalarının yanında yeni çıkmış olan implant markaları da vardır. Eğer iyi bir ağız ve diş bakımı yapılır, gerekli dönemlerde ağız içi kontroller yapılırsa implant ömür boyu ağızda kalacaktır.

6.       İMPLANT TEDAVİSİ AĞRILI BİR TEDAVİ MİDİR?

Anestezi altında yapılan implant tedavisi kesinlikle ağrılı bir tedavi değildir. İmplant Uygulamasının ilk yapıldığı gün hasta ağrı kesiciyle geçen bir ağrı hissedebilir. Sonraki günlerde ise ağrı olmaz. . Tedavi tamamlandıktan sonra implantların varlığını bile hissetmezsiniz. 

7.       DİKİŞSİZ İMPLANT MÜMKÜN MÜDÜR?

Gelişmiş görüntüleme teknikleri sayesinde ağız içerisine her hangi bir dikiş atılmadan implant yaptırmanız mümkündür. Bu gelişmiş sistem hem operasyon süresini çok kısaltmış hem de hastalarımızın operasyon sonrası şikayetlerini minimuma indirmiştir.

8.       BİR GÜNDE YENİ DİŞLERİME SAHİP OLABİLİR MİYİM?

Gelişen teknoloji ve teknikler sayesinde implant tedavisi artık dakikalar içerisinde tamamlanıp, tek bir seans içerisinde hastalarımız kaybettikleri dişlerinin yerine yeni implant dişleri ile klinikten ayrılmaktadırlar. Bu dişler genellikle geçici olur ve akrilikten yapılır.Gerçek porselen dişler ise osteointegrasyon süreci yani kemik ile kaynaşması tamamlanmasını takiben  yaklaşık 2-3 ay sonra takılır.

9.       İMPLANT TEDAVİSİNİN KANSER RİSKİ VAR MIDIR?

Tıbbi literatürde implantların kansere neden olduğunu gösteren hiç bir bulguya rastlanmamıştır.

10.   İMPLANT TEDAVİSİ NEDEN PAHALIDIR VE MARKA FARKEDER Mİ?

İmplantın üretim sürecinde kullanılan çok yüksek teknoloji ile birlikte tüm malzemenin çok kaliteli olması ve ithal olması maliyetleri yükseltmektedir. Döviz kurlarında gözlenen artışlar ve düşüşler implant maliyetlerinin değişmesine neden olmaktadır. İmplant fiyatları markalara göre farklılık gösterir. Dünya çapında çok fazla implant markası bulunmakta olup hepsi titanyumdan yapılmaktadır. Markalar arası fiyat farkı implantın yüzey özelliklerine ve ne kadar çok literatür çalışması yapıldığına bağlı değişkenlik gösterir. Tüm implantlar aşağı yukarı benzer özelliklerde olup uzun dönem çalışmaları kuvvetli olan implantlar tercih edilmeli marka ülke menşeine bakılarak seçilmemelidir.

error: Bu içeriğin izinsiz kopyalanması ve paylaşılması yasaktır!